Blog Tommyho Povajeana

Muzikoterapia – Psychológia dobrých pocitov alebo ako ju použiť pre tvorenie svojej reality

Väčšina z nás intuitívne tuší, že správny výber hudby na nás môže dobrý emociálny vplyv. A rovnako, že nevhodné zvuky nás môžu ovplyvňovať negatívne napr. silný zvuk stíhačky, siréna, opočúvaná pesnička…

Málokto však vie a rozmýšľa spôsobom ako mechanizmy hudby/ zvuku využiť maximálne v svoj prospech každý deň, v pravý čas. V tomto článku sa s vami podelím o svoje postrehy, poznatky a skúsenosti. Istá múdrosť hovorí:

Keby ste prišli k liečiteľovi niektorého šamanského  kmeňa a sťažovali sa na úzkosť či depresiu, najskôr by sa Vás opýtal: „KEDY STE PRESTALI SPIEVAŤ A TANCOVAŤ ?“

Tanečníci, hudobníci, herci a iní umelci by mohli prednášať o sile hudby, emócií, ktoré vnímajú a cítia, keď tvoria, tancujú, vyjadrujú svoje pocity hraním.  Veď na druhej strane preto radí chodíme do divadiel, muzikálov, do kina či diskotéky a plesy, kde za tieto zážitky druhým platíme aby sme ich mohli tiež vidieť a na chvíľu preniesť na seba tú energiu.

Poďme si povedať viac ako dokážeme nastaviť našu myseľ na inú vlnu, zmeniť naše emócie a hladinu energie.

Neviditeľná sila ukrytá v …

Čo je hudba, melódia, tón hlasu, zvuk ? Raz som jednému človeku, ktorého rešpektujem a od ktorého sa učím povedal svoj zážitok z obchodu. Raz keď som šiel do obchodu, pustil som si svoje obľúbené pesničky. Bolo mi všetko jedno. Nevadilo mi, že si hmkám, kde tu hodím tanečný krok či pohyb. Jednoducho som sa cítil skvele. Nevadila mi ani 10 minútová fronta v rade. Pointa je, že asi 5000x som šiel nakupovať bez mp3 a tak som si pamätal ten rozdiel. Všade nervozita, šomranie, zvesené hlavy, mŕtve výrazy ľudí.

A tak som mu povedal: „Počuj objavil som na sebe super vec. Obľúbenou muzikou si viem zmeniť realitu, vytvoriť svoju bublinu“ A nezabudnem čo mi odpovedal: „Chlapče, realita je dokonalá. Nepotrebuješ nič meniť. Je však na tebe akú realitu si tvoríš, vidíš a vnímaš“.

A vtedy som pochopil ilúziu vnímania. Aký obmedzený dokáže byť človek ak začne veriť len svojim najsilnejším zmyslom a to zrak a sluch. Zistil som, že existuje tzv. kolektívne vedomie či mentalita kultúry, ktoré hovoria o tzv. priemernom emocionálnom nastavení spoločnosti. Čo znamená, že ak je na SVKu 5,5 miliónov ľudí a z toho 5 miliónov nie je šťastných a ani len dokonca spokojných, tak jeden na druhého vplývame a to ovplyvňuje podvedome ako sa cítime. Stačí nastúpiť do MHD či ísť do obchodu a z výrazov ľudí, hlasu a rečí sa na náš prenesie toto emočné naladenie. Podvedome sa cítime zle.

Čo sa s tým dá robiť ? Jedine dozretie do štádia vlastného uvedomenia svojich emócií. Získanie dôležitých informácií ako napr. tento článok a ich aplikovanie, opakované znovu uvedomovanie, overovanie cez vlastné skúsenosti a dokola.

Ten istý  človek mi povedal, že hudba sú vibrácie. Všetko na svete živé aj neživé je zložené z najmenších častíc, ktoré medzi sebou vibrujú a tvoria energiu. Pomocou vibrácií si vytváraš svoju realitu, nastavuješ svoje videnie sveta. Realita je dokonalá. 7 miliárd ľudí okolo nás ma svoju realitu a náladu každý deň inú, všíma si iné veci. Všetci sa len domnievame na základe seba, ale to je jedna z najväčších ilúzií/ klamov ľudstva.

Potvrdzujú to aj výskum publikovaný pred pár rokmi v Nature Neuroscience magazin, kde vedci dokázali potvrdiť spojenie príjemnej hudby s produkciou dopamínu, ktorá je je prekurzorom serotonínu – hormónu šťastia. Jednoducho chemických zložiek vďaka, ktorým sa cítime dobre.

Každý tón, sila hlasu sa líši svojou frekvenciou. Nie je náhoda, že tanečníci prostredníctvom hudby dokážu jej energiu transformovať do pohybu a vyjadriť svoje pocity pohybom.

Herci a speváci, dokážu dokonale svojim hlasom a rytmusom vyjadrovať svoje emócie a hrať sa s atmosférou, ktorej sú objektmi. POKIAĽ SA UVOĽNIA a energiu nechajú sebou pretekať. Nebránia sa jej, nerozmýšľajú o tom, čo si o nich niekto myslí, nie sú v kŕči.

MUZIKOTERAPIA

Mal som 24 rokov (dnes 26) keď som bol na pláži so svojou španielskou spolubývajúcou. Opýtal som sa jej čo študuje, čo robí, čo ju zaujíma. Dozvedel som sa, že študuje Muzikoterapiu. Už ste sa s niečím takým stretli ?

Pre mňa to bolo obdobie, kedy som neustále premýšľal nad tým ako sa cítiť stále dobre, ako nebyť neustále na hojdačke. Prečo som raz v depresii a raz šťastný alebo skôr vzrušený. Analyzoval som svoje pocity, pozoroval som čo ma napadá a ako som konal. Intuitívne som prichádzal na veľkú záhadu. Začal som sa zaoberať tým, ako kontrolovať svoje myšlienky, ako sa zbavovať stresu, napätia, depresie.

Objavil som zaujímavý mechanizmus a rovnicu, ktorý sa mi dookola potvrdzovala. Tá rovnica znie

Pozitívne emócie vedú k pozitívnym myšlienkam. Pozitívne myšlienky vedú k pozitívnym slovám a činom a z tých pramenia pozitívne výsledky. Samozrejme to funguje aj naopak. Ale z negatívnych pocitov, nikdy nemôže byť pozitívny výsledok. Pretože keď sa sami dobre cítime, nevieme zároveň závidieť, ubližovať, a byť k druhým neprajní.

Zistil som, že hudba je viac ako žáner. Hudba a zvuk sú vibrácie a z nich je tvorená energia. A ja si dokážem vybrať podľa toho ako sa cítim, čo potrebujem a vedome tak dodať dávku emócií a nastaviť myseľ na danú aktivitu.

Čo dokáže energia zvuku (audio vibrations) ?

Väčšina z nás intuitívne tuší, že hudba dokáže naladiť. Ale už menšina chápe súvislostiam vo väčšej miere a vie ju využívať dokonca namiesto sladkostí či alkoholu. Hudba vie aj liečiť, upokojiť, vzdelávať či nastaviť myseľ do rôznych hladín.

Svedčia o tom vedecké dôkazy ako aj objavy zo starých domorodých kultúr, ktorí hudbu používali na zvýšenie pohody a odvahy.

Myslíme na to. Pracovný stres, zvyšuje riziko infarktu, obezity, depresie, tráviacich problémov. Harvardova  a Stanfordova Univerzity tvrdia, že pracovný stres je dnes sám o sebe príčinou väčšieho počtu úmrtí ako cukrovka, Alzheimerova choroba alebo infekcie.

Niet divu, v dnešnej dobe pernamentného bombardovania nášho organizmu nejakými úlohami potrebujeme adekvátne hľadať ďalšie cesty pre odpočinok a uvoľnenie. Ja tomu rád pripisujem názov Nástroje uvoľnenia bez ohľadu či ide o telo alebo myseľ, pretože ono je to v skutočnosti prepojené.

Umenie je vždy použiť ten správny nástroj v správny čas. Napr. raz potrebujem spoločnosť ľudí, inokedy byť sám s knihou alebo wellness. Raz mi dobre padne kurz tancu inokedy beh, silový tréning atď. Tých nástrojov je veľmi veľa a úlohou každého z nás je sebapoznávať sa a hľadať tieto nástroje.

Hudba nás dokáže preniesť do inej dimenzie – bez emailov, schôdzok, termínov, zhonov a nervozity.

Z TEÓRIE DO PRAXE – niekoľko tipov ako audio materiál používam

Nasledujúce poznatky berte prosím ako moje vlastné. Delím sa s vami o ne, pretože možno niekoho inšpirujú, ale niekomu môžu fungovať úplne iné veci.

Všimol som si na sebe, že pri rôznych psychických stavoch dokážem vstrebávať len určitý typ audia. Nedokážem fungovať ako robot alebo podľa plánov. Myslím, že aj sami vieme, že opočúvaná skladba i keď spočiatku brutálne obľúbená sa stane otravnou a tak je to so všetkým. Potrebujeme zmenu. Zmena je život a život je zmena. Nič netrvá večne ani láska k jednej slečne ako hovorí môj ďalší „friendmentor“. 😀

Keď sa začínala moja cesta sebarozvoja, uvedomovania, stanovovania cieľov.. išiel som na to po hube. Využiť každú minútu na prácu na sebe – na každom fronte.

Vzdelávanie všetkého čo ma bavilo. Hudba šla úplne bokom. Jediné čo existovalo boli vzdelávacie alebo cudzojazyčné audio knihy. Dalo mi to veľmi veľa hlavne zdokonalenie sa v jazykoch, ale pridalo mi to aj veľa stresu a negatívnych emócií, frustrácie a depresie.

Dnes sa s vami podelím o aktúalne poznatky. Tá hlavná rada znie: Napchaj si do tabletu, mobilu, mp3/4 všetkú obľúbenú hudbu, čo najviac audio kníh, podcastov a záznamov, experimentuj s novými žánramy a vyhoď TV z okna a zlom anténu na aute. Posledné rady berte s nadhľadom. Občas dobre padne film, dokument, šport. Dôležité je dokázať si vždy správne vybrať, zistiť akému emočno-psychické naladenie vyhovuje a čo funguje.

MOJE RADY

#1 Vzdelávanie

Počúvam odborné audio knihy a podcasty. Zahraničné alebo česko – slovenské. V aute nemám bežné rádio a zatiaľ to mám vyriešené, že nosím pri sebe nonstop slúchatká a všetko mám na tablete. A tak sa vzdelávam väčšinou v aute, na prechádzkach, pred spaním alebo hneď ráno.

Kedy nedokážem počúvať odborné veci ? Keď som dlho rozmýšľal, alebo mi ide myseľ na plné pecky a stále niečo rieši, tvorí, premýšľa. Vtedy mi zahraničný podcast len hučí do hlavy, nerozumiem ani slovo a z odbornej knihy ma bolí hlava, čo sa neviem sústrediť a tlačí mi informácie do hlavy.

Kedy je vhodná situácia ? Keď som absolútne pokojný. Keď sa teším, keď chcem využiť čas a niečím sa inšpirovať a niečo sa naučiť.

#2 Zlepšenie nálady

Na zlepšenie nálady funguje široké spektrum hudby. Treba vedieť rozlíšiť čo je zlepšenie nálady. Chýba mi drive, energia a motivácia alebo potrebujem sa vytiahnúť z depky a bezradnosti či upokojiť myseľ ? Častokrát to nie je náročná úloha. Netreba to komplikovať a jednoducho podľa intuície (súboru skúseností) a vkusu vybrať  to svoje. Keď sa cítim, depresívne alebo málo energeticky, vyčerpaný. Vtedy si rád pustím niečo rytmické, väčšinou latino, pop alebo aj naše ľudovky.

#3 Vyhecovanie a energy boost

Keď sa potrebujem motivovať, riadne nakopnúť vtedy sú jasná voľba soundtracky z hrdinských a sci fi filmov. Ale opať ma veľmi dobre naladí aj reggaeton, latino či electronic dance.

#4 Upokojenie a antistres

Keď mi ide vybuchnúť hlava a neviem zastaviť bzučanie úľa vo svojej hlave. Silou mocou silím niečo čo nemá význam, vtedy viem, že potrebujem spomaliť. Najlepšie sa mi osvedčila pomalá meditačná hudba, zvuky z prírody alebo aj vážna hudba geniálnych skladateľov ako Bach, Mozzart a Vivaldi.

#5 Pracovná atmosféra

Toto je ťažké naladenie. Práca má rôzny charakter. Niekedy chceme tvoriť, písať alebo nebyť rušený. Raz mi urobí dobre caffe lounge, inokedy opäť POP. Platí ako náhle ma bolí hlava, či sa neviem sústrediť, vypínam.

#6 Tanec

Tanec a hudba to snáď netreba rozoberať. Vždy som inklinoval k salse, bachate, partnerskému tancu ako takému. To je energia, vzrušenie samo o sebe. Ale až tento rok som sa konečne prihlásil na seriózny kurz Salsy a Bachaty. Pominulé roky som chodil v Španielsku, ale to bolo málo koncentrované. Určite odporúčam. Akýkoľvek tanec podľa vkusu odporúčam každému. Je to pre každého kto chce.

Najťažší je len prvý krok – od ničoho k niečomu. Ale ide to rýchlo. Naozaj je to len vzorec pohybu a automatizácia. Treba zažiť, geniálne trávenie večerov. Niet lepšej príležitosti ako spojiť pohyb, svoje rozvíjanie, uvoľnenie sa, zoznámenie sa s podobnými ľuďmi, nájsť si partnera, prekonať svoj ostych a nadobudnuť sebavedomie. Strach je úplný nezmysel. Pokiaľ sa prihlásime kvôli vlastnej vášni  a nie z donútenia potom vám garantujem, že máte veľkú šancu uspieť nad sebou.

#7 Experimentovanie

Sa týka otvorenosti skúšania nových vecí a novej hudby. Najprv vyskúšam a potom posúdim aj keď ide o rock, punk, audioknihy, podcasty, čokoľvek čo som kedy nerobil a nepočúval. Ak ma to priťahuje z nejakého dôvodu idem do toho.

ZÁVER – Zhrnutie toho najdôležitejšieho

Vysvetlili sme si, teóriu, mechanizmus. Ale, čo s tým, že počúvam hudbu, vzdelávam sa podľa potreby ? Ak si pamätáte ešte znenie Rovnice života: Pozitívne emócie – pozitívne myšlienky – pozitívne SLOVÁ a ČINY – pozitívne VÝSLEDKY, tak viete, že si odteraz dokážete mínusové (negatívne) situácie, dni, okolnosti VEDOME zlepšiť.

Chce to však schopnosť uvedomenia AKO SA PRÁVE CÍTIM. Takýmto spôsobom vieme rýchlejšie zvládať depresie, neistotu, strach, hádky, konflikty, nedostatok sebavedomia a nezhoršovať následky týchto emócií. Prajem veľa sily.

Viac inšpirácie a informácií som vtesnal do kapitol Nastavenie mysle a Systém vzdelávania a sebarozvoja v knihe Puzzle Života. Ako ste však videli emócie, myšlienky, zvyky, uvedomovanie sú o každej sekunde v dni a preto ku knižke vznikol aj jej brat – diár alebo nástroj SelfManager 2017, ktoré dokopy majú ešte efektívnejšie napomáhať a podporovať na minimálne rok 2017.

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, diára SelfManager 2017, silovo – nápravný tréner, športovec, odborník na výživu a preventívnu životosprávu.

Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu.

Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom.

Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Pridať komentár

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami úplne ZADARMO!

Stiahni si na svoj email Návod ako si zostaviť personalizovaný jedálniček

Sleduj ma na Instagrame

Chcete sa čokoľvek spýtať?

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Sleduj ma na Instagrame