Blog Tommyho Povajeana

Si nočná sova alebo ranné vtáča ? Nieľko tipov ako sa prebúdzať s väčšou energiou

Kedy ráno vstávať ? Ako skoro večer zaspávať ? Ako sa ráno prebúdzať šťastný ? Možno vás poteším prvú otázku so správnou odpoveďou máme vyriešenú. Neexistuje univerzálne pravidlo, kedy by mali všetci vstávať a pracovať či ešte lepšie tvoriť hodnotu. Všetci by sme sa však mali snažiť o jedno. Vstávať čerství a zaspávať príjemne unavení.

„Posteľ je najmäkľšia po ťažkej ceste“. Jack London

O tom ako na nás pôsobí biologicky nedostatok spánku či stres si môžete prečítať kliknutím na odkaz. Dnes si povieme o spánku z inej perpektívy. Bolo obdobie keď som vstával 5: 50 na výstrel budíka. Za ten čas som bol niekoľko krát chorý. Dnes kladiem spánok na vyššiu priečku priorít a snažím sa vstávať bez budíka.

TAJOMSTVO

Tak ako pri zaspávaní aj vstávaní je kľúč nastavenie mysle. Večer potrebujeme byť pokojný a ráno cítiť a vedieť PREČO vstávame.

V tomto nám žiadny vedecký, technický návod nepomôže. Naplno sa môžeme spoľahnúť na svoj sedliacky rozum, intuíciu a inštinkt.

ČO FUNGUJE

Čo funguje prostým ľuďom, medzi ktorých sa počítam aj ja ? Je to odpoveď na otázku: Prečo chcem vstávať skoro.  Blbo sa to bude aplikovať človeku, ktorý vstáva do nenávidenej práce alebo sa prebúdza vedľa niekoho, kto mu lezie krkom. Ak však máte rande s vysnenou slečnou alebo si máte ísť vyzdvihnúť jack pot, tak vám zaručujem, že budete z postele vyskakovať ako srnec s rozžiareným úsmevom.

PREČO

Takže radím, nájdete si svoj dôvod PREČO. Jednoducho si implentujte do hlavy najlepší dôvod prečo žiť, na čo sa tešiť, čo si užiť, za čo byť vďačný…

Toto PREČO nám napr. pomôže trénovať aj budík, ale nie v znamení alarmu či pesničky. Jednoducho si nahrajme svoje PREČO. To moje znie:

Vstávaj priateľu začína úžasný deň. Preži ho naplno ako by mal byť tvoj posledný. Preto si ho váž. Tvoje sny a ciele čakajú.

Ráno je krásne, pretože je kľud. Myslím to ráno, keď je niekoľko minút pred východom slnka. Kto zažil prespatie na pláži alebo na horách vie o čom hovorím. V starých zdrojoch o správnom živote sa píše, že ideálna doba na vstávanie je úsvit mínus 96 min. Prečo práve 96 a nie 86 alebo 99, presne neviem. Berte to s nadsázkou.  Je to čas, keď na okamih všetko stíchne a nasycuje blížiacou sa energiou. Platí ono: Kto včasne vstáva, tomu Pán Boh dáva. Ale základ je, že človek musí mať PREČO, musí chcieť a nie nasledovať akékoľvek návody.

MOTIVÁCIA EGA

Mnohí o egu z trocha viac filozofickej roviny počuli. Ide o stránku človeka, ktorá je večne nespokojná, chce viac, závidí, bojuje o prežitie. Ľudia, ktorí si neuvedomujú túto stránku svojej osobnosti sa označujú aj ako nevedomí. Nevedia čo činia a čo ich ničí a ovláda.

„Buď porazíme sami seba, alebo budeme porazení sami sebou“. Napoleon Hill

Ego je neuveriteľne vynaliezavé a prefíkané. Jeho hlavnou motiváciou je skoré vstávanie aby som toho viac stihol, aby som čo najviac nahrabal, prekonal konkurenciu v biznise, vo fitness vo výdrži. Nikdy nebudete lepšou kópiou cudzieho originálu. Vstávajte skoro kvôli sebe, nie egu. Pretože Ego sa nedá uspokojiť.

ČO FUNGUJE MNE

Najlepšie sa mi vstáva samozrejme po kvalitnom spánku a oddýchnutý. Ako prvé čo vyhľadávam je striedavá sprcha. Pretože to mi naštartuje metabolizmus aj myseľ. Biologicky vzato, studená voda dokonale pohladí receptory všetkých buniek na koži a zrýchly vzruchovosť po nervových dráhach čím sa zvýši pozornosť a schopnosť myslenia. Ešte predtým však sa snažím spomenúť na to svoje PREČO.

Čo sú u mňa najväčšie hodnoty aj potešenia, vyprofilované počas celoživotnej cesty. Vážim si svoje zdravie, pretože som zažil strach o život. Pocit každého hlbokého nádychu (zrovna pri písaní týchto slov som po 2 týždňoch nádchy, o to je to intenzívnejšie), vážim si blízkych, pretože som o niektorých prišiel, svoju prácu, pretože robím čo ma baví.

A to, že si môžem vybrať ako sa rozhýbem. Keď chcem idem si ráno zabehať, keď nie prejdem sa alebo zabicyklujem do práce, keby som mal psa idem so psom, keď je vonku škaredo doma mám kruhy, hrazdu, Blackroll masážny valec, alebo si ľahnem na podlahu a dýcham, meditujem, pozorujem. To podstatné je duševný stav. SOM, nič nemusím, nikam sa nenáhlim, som sám so sebou.

Čo funguje mne, funguje len mne a nemusí ostatným. Viem, že sú ľudia, ktorí to majú úplne opačne. Zobúdzadjú sa o 10, začínajú komunikovať o 11 a polnoci kludne makajú a tvoria hodnotu. A prečo nie ? Každý sme iný, univerzálny návod na život neexistuje, hlavné je aby bol človek šťastný, ideálne svojim naplňovaním nie na úkor druhého.

Život je zmena a zmena je život. Sám túžim sa dostať do stavu, že svoj prirodzený režim posuniem až na 4 – 6 ráno. A viem, že to príde. Preto nebojujte. Prispôsobte sa alebo zmeňte okolnosti. O tom ako skvalitniť svoj spánok som písal v nedávnom článku. Komu by to bolo málo celú kapitolu o spánku vrátane ďalších 10 tich ohľadom životosprávy a vybalancovania tela, mysle, srdca aj ducha sa môže dozvedieť v mojom knižnom vydaní Puzzle Života.

Za podnetné myšlienky ďakujem svojim mentorom Petr Šebesta a Petr Casanova

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, diára SelfManager 2017, silovo – nápravný tréner, športovec, odborník na výživu a preventívnu životosprávu.

Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu.

Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom.

Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Pridať komentár

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami úplne ZADARMO!

Stiahni si na svoj email Návod ako si zostaviť personalizovaný jedálniček

Sleduj ma na Instagrame

Chcete sa čokoľvek spýtať?

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Sleduj ma na Instagrame