Blog Tommyho Povajeana

3 slová, ktoré si pripomeň, keď bude najhoršie

Prečo si ľudia dávajú robiť tetovania, nosia šperky, majú talizmany, obľúbené predmety ? Dôvodov je veľa. Ja sa dnes budem venovať tým, ktoré spôsobuje viera, že im to pomáha, že im to spôsobuje cítiť sa lepšie.

Už Brian Tracy povedal:

Za akého sa považuješ, takým sa stávaš.

Ako 17 ročný som si skoro nechal urobiť tetovanie čínskych znakov na predlaktí, pretože to bolo vtedy v móde. Našťastie som si nechal urobiť len na letnej dovolenke v Turecku tetovanie tzv. henou a mal som z toho potom niekoľko mesačný ekzém, tak ma to prešlo. Ešte predtým si v detstve pamätám, že frčali naušnice a prstene.

V roku 2012 som si teda miesto tetovania nechal urobiť prívesok „VÝNIMOČNÝ“ a rovno v 5tich jazykoch 😀 Nemalo to hlbšiu myšlienku ako to, že v tom čase na strednej škole nám zdôrazňovali, že všetci sme jedineční, individuálne osobnosti. Tak ako mladé naivné teľa, som sa chcel odlíšiť takýmto spôsobom a mať frajerský prívesok.


Svoj účel to splnilo. A prišiel čas na zmenu. Pôvodný prívesok už roky nenosím. Jednoducho sa s ním už viac nestotožňujem, táto potreba odznela. Prišiel som na to, že Jedinečných je 7 miliárd ľudí a to čo ma napĺňa sú vlastné pocity, ktoré si môžem len sám vyrobiť a tvorenie niečoho čo po mne ostane.

Nie náhodou som dospel k tvrdeniu, že 

Zmyslom života je smiať sa, milovať a zanechať po sebe trocha viac lásky a dobra.

To čo DNES potrebujem je neustále si pripomínať akýmkoľvek spôsobom, to čo je pre mňa skutočne dôležité a čo mi prináša dobré pocity. Nový prívesok nemá byť na parádu, keď tak sekundárne. Aj keď ho stratím alebo mi ho v Rio de Janeiro ukradnú, nebude ma to trápiť. Má pre mňa vnútornú hodnotu.

Je totižto rozdiel skutočný problém a obyčajné nepohodlie. A štve ma, že aj napriek tomu, že to viem, tak aj napriek tomu občas hlúpo (ľudsky) zabúdam. (Túto vetu som si požičal z článku od českého psychológa , s ktorého myšliekami sa nesmierne stotožňujem). Negatívne emócie sú najväčším protivníkom v hlave človeka, kde prebiehajú tie najťažšie boje.

Dôkaz ? Koľko krát sme sa už cítili zle, najzúfalejšie, pod stresom ? No a kam to vždy pominulo ? Ako sa to vyriešilo ? Kde sme teraz dnes ? Všetko sa vždy vyriešilo samé, časom, spánkom alebo vlastným pričinením. Jednoducho negatívne emócie, ktoré paralyzovali naše myslenie odzneli a vystriedali ich pozitívne resp. pocity, ktoré nám robia dobre.

Človek, ktorý sa jednoducho cíti dobre, nežiarli, nezávidí, nemá potrebu ubližovať.


Preto chcem mať pojmy VĎAČNOSŤ, LÁSKA, TRPEZLIVOSŤ, POKOJ, BDELOSŤ a “Gam Zeh ya’avor”, čo najčastejšie pred očami. S takýmito nástrojmi sa vieme brániť negatívnym emóciám oveľa zdatnejšie, resp. prekonávať ich rýchlejšie.

„Najobdivuhodnejšie osobnosti dávno zistili, že pozitívne emócie si vedia ľahko vyrobiť – uvoľnením keď sú sami, alebo objímaním a podporou keď sú s druhými“.

 

Opäť som to chcel mať tak trochu ináč. A tak ma napadol taký chyták, že je to dole hlavou, čitateľné pre mňa a rébus pre druhých. A tak vzniká dvojitý účel. U ľudí to vzbudzuje zvedavosť, pýtajú sa čo to znamená a prečo, a tak mi to pripomínajú ešte viac.

Ak ťa to zaujalo, ďalej ti prezradím…

Prečo práve tieto pojmy, čo pre mňa vystihujú a čo je na druhej strane.

# 1. VĎAČNOSŤ

Je opak chamtivosti a závisti. Má mi pripomínať, aby som sa zameriaval na hľadanie vecí, ktoré mám a nie ktoré nemám. Je to jednoduché. Vždy keď sa cítime zle, nie sme vďační a zabúdame na to čo máme. Vďačnosť je vnútorné šťastie, večne prítomné.

Ak som vďačný za to, že mám kde spať, bývať, že vidím, že viem čítať, že sa môžem z hlboka nadýchnuť, že mám ruky, nohy, oči, že nemám mreže za oknami, že mám okolo seba milujúcich ľudí (rodinu, priateľov…), tak si veľmi rýchlo uvedomím aký som bohatý. A prestanem sa porovnávať s druhými. Resp. lepšie povedané uvoľním neg. emócie, ktoré to spôsobujú. Chudoba ani bohatstvo druhých totižto nás nikam neposunie.

# 2. LÁSKA

Opakom je strach a ľahostajnosť. Má mi pripomínať aby som pomáhal tým, ktorí to potrebujú. Aby som nerobil druhým to čo nechcem aby robili mne a aby som miloval svoj život. Ak začnem okolo seba šíriť lásku, rešpekt, porozumenie, tak sa mi to jednoducho vráti a budem sa cítiť lepšie.

# 3. TRPEZLIVOSŤ

Pre mňa predstavuje opak bezhlavého náhlenia sa. Mám mi pripomínať, že nemám nič siliť. Neúspech je nie opakom úspechu, ale jeho súčasťou a ešte veľa krát, čiastočne zlyhám, urobím chybu. Niečo stratím alebo sa pokazí.

Má mi pripomínať, že je to OK, je to v poriadku. Je za tým,  uvedomenie, že všetko v živote je cyklické. Deň a noc, príliv a odliv…pozitívne a negatívne emócie. Táto múdrosť mi teda pomôže uvedomiť si, že aj negatívne emócie pominú. Mám byť teda s tým vyrovnaný a vytrvať, kým sa opäť vráti impulz a pozitívna vlna..

# 4. POKOJ

Je synonymum Uvoľnenosti a opak stresu a tlaku. Byť uvoľnený v akejkoľvek situácií je tajomstvo úspechu, pretože vtedy sme vtipní, autentickí, sebavedomí. Lenže to nie je také jednoduché, pretože život prináša situácie na ktoré nie sme pripravení a v ktorých sme ešte neboli. Preto sa hovorí, že život je o správnej miere (zdravý risk).

Toto slovo som si tam dal aby mi pripomínalo aj pojmy NEUTRALITU/ JEDNOTU, ktoré pokiaľ si včas uvedomím, mi môžu pomôcť uvoľniť tlak. Aby som to zjednodušil. DUALITA je pojem, keď je niečo dobré alebo zlé. Ľudská myseľ funguje na tomto princípe. Aby pochopila, že je niečo teplé, musí byť niečo studené. Avšak chlad neexistuje, existuje len nedostatok tepla. Bez bolesti by sme nepoznali šťastie. To je princíp hmotného sveta.

Princíp duchovného (nehmotného) sveta je, že všetko na svete je v skutočnosti neutrálne.  Len ľudská myseľ si rôzne udalosti, veci, ľudí značkuje pozitívnymi alebo negatívnymi emóciami. Takto sa zachovávajú lepšie pamäťové stopy v mozgu (emócia je silnejšia a jednoduchšia ako logické pamätanie myšlienok). A preto keď ma niečo bude trápiť a budem sa cítiť negatívne, spomeniem si, že to vyrobila len moja myseľ (ego) a v skutočnosti to čo sa deje je prirodzene neutrálne (ani dobré ani zlé).

Týmto chcem dosiahnuť, aby som sa vedel ešte intenzívnejšie radovať z pozitívnych vecí, a rýchlejšie prekonávať tie negatívne včasným uvedomením, že to, že mi ukradli auto, je síce pre mňa negatívne, ale 7 miliárdam ľudí na svete je to jedno, lebo je to neutrálna udalosť.

# 5. BDELOSŤ

Mi pripomína aby som žil vedome prítomnosťou. Neľutoval minulosť a nebál sa ani budúcnosti. Príroda je najspravodlivejšia v tom, že nikomu neprezradila koľko času mu zostáva. A tak nás núti nemárniť ho a žiť naplno. Pokiaľ na to nezabudneme. A tak mi pripomína mi, že všetci umierame už od narodenia, len nikto nevieme presne kedy. Často krát sa mylne domnievame, že by to mali byť desiatky rokov. A to je zároveň jedna z najväčších ilúzií nášho života.

Byť bdelým znamená byť pozorným. Sústrediť sa na jednu vec, rozhodovať sa v pravý čas, dlho neváhať, podstupovať zdravé riziko, spoznávať seba samého. Všímať si všetko naokolo, vnímať seba aj druhých.

# 6. “Gam Zeh ya’avor”

Tie tri slová Aj toto prejde”.

K tomuto sa viaže samostatný príbeh

Príbeh prsteňa kráľa Šalamúna

“Jedného dňa sa rozhodol kráľ Šalamún naučiť pokore svojho najdôveryhodnejšieho ministra Banaiáša (Benaiah Ben Yehoyada). Dal mu teda príkaz: “Banaiáš, chcem, aby si mi priniesol jeden špeciálny prsteň. Chcem ho mať na prste počas sviatku Sukkot, takže máš šesť mesiacov čas ho nájsť. “

“Ak existuje kdekoľvek na svete, Vaše Veličenstvo,” odpovedal Banaiáš, „nájdem ho a prinesiem vám ho. Ale čo je na tom prsteni také osobitné?” “Má magickú moc,” odpovedal kráľ. “Ak sa naňho pozrie šťastný človek, zosmutnie, a ak sa naňho pozrie smutný človek, stane sa šťastným.” Šalamún vedel, že žiadny takýto prsteň na svete neexistuje, ale prial si, aby jeho minister pocítil trochu chuť pokory.

Prešla jar a leto a Banaiáš stále nevedel, kde by mal ten prsteň zohnať. V noci pred sviatkom Sukkot, sa rozhodol prejsť sa v jednej z najchudobnejších štvrtí Jeruzalema. Prešiel popri obchodníkovi, ktorý začal vykladať svoj tovar na schátralý koberec. “Nepočul si náhodou o kúzelnom prsteni, ktorý prinúti šťastného nositeľa zabudnúť na radosť a nositeľa so zlomeným srdcom zabudnúť na svoj žiaľ?” spýtal sa ho Banaiáš. Starý predavač dlho nerozmýšľal, zobral jednoduchý zlatý prsteň a niečo naňho vyryl. Keď Banaiáš čítal slová na prsteni, na tvári sa mu objavil široký úsmev.

V deň sviatku Sukkot ho Šalamún vítal s otázkou: “No čo, môj priateľ, našiel si, po čo som ťa poslal?” a zasmial sa, spolu s ostatnými ministrami. Na prekvapenie všetkých, však Banaiáš vytiahol malý zlatý prsteň a vyhlásil: “Tu je, Vaše Veličenstvo!”

Akonáhle Šalamún prečítal nápis, úsmev mu zmizol z tváre. Klenotník totiž na prsteň vyryl tri hebrejská písmená: gimel, zayin, yud, teda prvé písmená slov “Gam Zeh ya’avor” – “Aj toto pominie” V tej chvíli si Šalamún uvedomil, že celá jeho múdrosť a rozprávkové bohatstvo sú pominuteľné, letmé veci, pretože príde deň, kedy z neho nebude nič, než prach.”

Poučenie z príbehu kráľa Šalamúna je nestálosť, pominuteľnosť nás a vecí v a okolo nás, pretože nič neostane navždy a nezmenené. Všetko okolo nás v tomto svete sa mení, rastie, zaniká. Lekcia uštedrená kráľovi platí pre všetky životné podmienky – nielen pre premenlivé, niekedy nepredvídateľné poryvy duše alebo stavy tela, ako sú radosť, smútok alebo bolesť, ale aj pre naše fyzické telá a naše majetky.

Všetko raz pominie. Kráľ Šalamún si údajne zvliekal prsteň, keď mal problémy aby si pripomenul, že má vytrvať, že to prejde. Bolesť vystrieda šťastie, smiech vystrieda hnev, láska sa bude striedať s nenávisťou. Tak sa nemusíme upínať k ničomu, báť sa utrpenia alebo túžiť po spokojnosti. Aj toto raz pominie. Teda aspoň v tomto hmotnom svete.

Čo je na druhej strane ?

„Neboť každému, kdo má, bude dáno a přidáno; kdo nemá, tomu bude odňato i to, co má.“

Úryvok 26 Matúš z Biblie Knihy Života, hovorí trocha zašifrovane o zákone príťažlivosti a o tom, že kto je vďačný a šťastný ten sa bude mať ešte lepšie a kto je frustrovaný, ten sa bude trápiť ešte viac. 

Momentálne je tento citát pre mňa asi najvýznamnejší a v sekunde ma dokáže prepnúť. Je to jasná rovnica úspechu, šťastia, hojnosti alebo aj nešťastia. Mohli ste si všimnúť, že všetky myšlienky sa tak trocha prelínajú. A o tom to je. Nič nie je čierno -biele.


Berte prosím tento článok aj prívesok ako inšpiráciu. Ak si aj ty rozmýšlaľ nad tetovaním, talizmanom , ktorý ti bude pomáhať v najťažších momentoch. Pre mňa je to nástroj istej životnej etapy, ktorý mi chvíľu bude visieť na očiach. A verím, že mi pomôže v pravých chvíľach v (celoživotnej)práci na sebe a koniec koncov aj uštetrí mnoho času a zbytočných chýb.  

Podobné myšlienky nájdete aj v nástroji plánovania SelfManager 2017 (v našom eshope vypredaný, dostupný už len v Gorille, Vydavatel.sk , PanthaRei a iných) alebo prieč celou knihou Puzzle Života (dostupnou na našom eshope alebo Martinuse, či PanthaRei).

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, diára SelfManager 2017, silovo – nápravný tréner, športovec, odborník na výživu a preventívnu životosprávu.

Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu.

Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom.

Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Pridať komentár

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami úplne ZADARMO!

Stiahni si na svoj email Návod ako si zostaviť personalizovaný jedálniček

Sleduj ma na Instagrame

Chcete sa čokoľvek spýtať?

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Sleduj ma na Instagrame