Blog Tommyho Povajeana

Zázvorový čaj – Ako ho nepoznáte

Keď sa povie zdravý čaj, je veľmi pravdepodobné, že ľudí napadne práve zázvorový. Avšak nájde sa veľa ľudí, ktorým práve ostré chute korenia, horkosti a pálenia vadia. Mám pre vás tento recepTIP. Vyskúšajte zázvorový čaj s Goji a sušenou figou a vyťažte maximum zo zázvora jeho ROZMIXOVANÍM.

Goji

goji poviem len to, že sa radí, medzi adaptogény a patrí medzi potraviny s najbohatším zdrojom antioxidantov, ktorý sa meria rôznymi metódami ako ORAC, chromatografiou či Trolox metódou. Adaptogén znamená, že pomáha organizmu lepšie zvládať fyzický či psychický stres. V sušenom stave zvádza k prejedeniu skreslenou veľkosťou. Obsahuje koncentrované látky a preto neprekračujte 5 – 10 bobúľ.

Viac detailov o goji
Osobne si myslím, že nejaké čísla nie sú podstatné. Pokiaľ pravidelne konzumujeme koreniny, farebné ovocie so šupkou a strukoviny, prijímame dostatok antioxidantov širokej palety.

Všetko ostatné sú hypotézy a presne merania ešte nie sú k dispozícií. Ak má niekto problém so šupkou ovocia treba len testovať . Dávam do pozornosti pojem FODMAP (Fermentované oligo di monosacharidy a polyoly) čo je pomenovanie pre zhoršené trávenie fruktózy, laktózy, a ďalších jednoduchých cukrov, ktoré sú súčasťou vlákniny, o čom som sa v krátkosti zmienil aj v knihe Puzzle života v kapitole Výživa a skutočné potraviny.

Zázvor

Zázvor je ďalší klenot prírody, tak ako iné korene ako napr. ženšen, kurkuma, kardomón, aswagandha, dang shen. Všetky sa vyznačujú silnými protizápalovými látkami. Najviac účinnou a preštudovanou je v zázvore látka zvaná gingerol. Má preukázané účinky na „všetko“ , ale pánovdámy by mohlo zaujímať, že pomáha zmierňovať svalovku a zápaly v tele po tréningu a u žien zmierňuje príznaky menštruácie.

Stará tradičná medicína a ľudová múdrosť ich používa od nepamäti a my by sme mali tiež. Obzvlášť v dnešnej potravinovo chudobnej a spracovanej dobe. Naše telá a bunky potom nemajú byť z čoho zdravé.

Figy

Sušené figy jednoducho skvele chutia a prebijú trpkosť zázvoru, ktorý sa dá rozmixovaný s figou aj spoločne vychutnať a zjesť. Obsahujú zo všetkého troška, nevyznačujú sa ničím špeciálnym (ak ju neporovnávame s horalkou, potom je to lotto). Kupujte tie, ktoré sú konzervované v soli, nie v cukre, múke, siričitanoch ani slnečnicovom oleji.

Príprava

  1. Dáme zovrieť vodu
  2. Ošúpeme a odrežeme podľa vkusu (osobne asi 1 – 2 cm koreňa), rozmixujeme zázvor v akomkoľvek mixéry s 0,5 – 1 dcl vody.
  3. Rozmixovaný zázvor prelejeme do pohára, pridáme Goji (5-10ks) a nakrájanú figu a zalejeme vodou z kanvice
  4. Po ochladnutí do želanej teploty, čaj vypijeme a obsah zjeme.

Čaj smelo používam aj miesto raňajok či na zohriatie alebo posilnenie v zime. Vždy záleží od hladu, harmonogramu dňa, chuti, najbližšieho obeda a podobne.

Máte radi zázvorový čaj či iné (macca, matcha, čierny, zelený, bylinkové tuzemské či z ayurvédy) ? Napíšte do komentu a neváhajte pridať akýkoľvek obohacujúci článok či recept ohladom účinkov.

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, diára SelfManager 2017, silovo – nápravný tréner, športovec, odborník na výživu a preventívnu životosprávu.

Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu.

Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom.

Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Pridať komentár

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami úplne ZADARMO!

Stiahni si na svoj email Návod ako si zostaviť personalizovaný jedálniček

Sleduj ma na Instagrame

Chcete sa čokoľvek spýtať?

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Sleduj ma na Instagrame