Blog Tommyho Povajeana

10 Dôvodov prečo nechudneme alebo Ako to napraviť (I.časť)

Všetko začína aj končí zdravým

Na základe najnovších poznatkov, svojich pracovných aj osobných skúseností sa mi potvrdilo, že nedostatočné zdravie sa prejavuje v podobe ukladania tukov a neschopnosti ich spaľovať, znižuje sa výkonnosť resp. naberať svalovú hmotu a končí to formou zdravotných komplikácií ako civilizačné, metabolické a autoimunitné ochorenia.

Telo nás priberaním a ukladaním tuku chráni pred metabolickým poškodením. Buďme za tento mechanizmus vďační. Avšak nezostaňme pasívni. Nadváha je začiatočný prejav chorého organizmu.

V prírode sa takmer nenachádzajú obézne zvieratá. Choré sa prevažne stávajú tie, ktoré zneužíva a obmedzuje človek. Ich prirodzenú stravu a slobodu pohybu. Paradoxne rovnakému problému čelia aj ľudia.

Je to optimalizácia zdravia a prevencia, ktorými sa dá nie len predchádzať ochoreniam a predĺžiť dĺžku života, ale aj efektívne spaľovať tuk, dosiahnuť premenu postavy, nabrať svalovú hmotu a prekonávať samého seba a svoje limity.

ČO JE ZDRAVIE ?

Jednou z definícií môže byť, keď sa cítime sami v sebe (vo vlastnom tele) aj so sebou (vo vlastnej mysli) dobre. Na telesnej úrovni poznáme tráviaci, imunitný, dýchací, vylučovací, nervový, svalový, kostrový, reprodukčný a endokrinný systém.

Keby existovala škála od 0 – 10, všetci by sme mali byť schopní oznámkovať jednotlivé funkcie, podľa toho ako nám ne/slúžia. Ibaže má to je jeden háčik, telo takto izolovane nefunguje a preto je ohromne zložité porozumieť všetkým mechanizmom ako na seba vplývajú.

„V západnej kultúre je zdravie chápané ako neprítomnosť choroby. Podľa východnej filozofie je zdravie užívanie si plnosti života.“

So štúdiom klinickej výživy som začínal kvôli vlastným zdravotným, imunologickým problémom. Neskôr kvôli snahe zvýšiť svoj výkon, podporiť rozvoj sily, regeneráciu a budovať svalovo – spojivové štruktúry.

Vždy to, ale vychádzalo z predpokladu: Ak budem zdravý a čím bude moja imunita silnejšia budem môcť viac trénovať, efektívnejšie regenerovať a rýchlejšie napredovať. AK BUDEM ZDRAVÝ.

Nikdy som nemal problém s nadváhou aj keď nepatrím medzi tých čo sa môžu prepchávať celý deň a nepriberú ani gram. Nikdy som pohyb, tréning a šport nebral ako prostriedok na chudnutie, ale ako zábavu, vyžitie, realizáciu a vášeň. Patrím medzi tých, na ktorých sa každý stravovací hriech prejaví na bruchu alebo zadku.

Počas svojej práce s klientmi som sa opakovane stretával s ľuďmi, ktorý, ale mali iný problém – spaľovať tuk.

Týmto úvodom,  bolo cieľom vám predstaviť úžasnú zložitosť a previazanosť systému ľudského tela. Nasleduje 10 dôvodov, ktorých môže byť ukrytá príčina nedosahovania svojich cieľov..

Dôvod #1: Nestravujeme sa prirodzene, ale konzumujeme technologicky spracované chudobné a znehodnotené potraviny

Výživa je v podstate veľmi jednoduchá. Človek sa milióny rokov vyvíjal na prirodzenej strave ( rastlinných  aj živočíšnych zdrojoch – mäso, mlieko, vajcia, morské plody, zelenina, ovocie, orechy…). Za posledných 100 rokov sme dokonale stratili prirodzený výber potravín.

Výživné potraviny, ktoré pozostávali z pár ingrediencií napr. plnotučné mlieko, celé ovocie, celé kura aj s orgánmi a kožou nahradili spracované potraviny, v ktorých sa koncentruje a kombinuje mnoho cukru, tuku, soli, energie na úkor vody, vlákniny a ďalších stoviek výživných bioaktívnych látok, ktoré robia našu stravu dokonalou pre naše bunky a mikroflóru.

Nečudujme sa potom, že priberáme (I. štádium chorobnosti), objavujú sa chronické civilizačné a autoimunitné ochorenia (II. štádium). Tieto rýchle negatívne zmeny v stravovaní ukázali, že naše bunky nedokážu spaľovať vysokú nálož tukov aj cukrov zároveň. Vo voľnej prírode sa takéto jedlá nenachádzajú.

Čokoláda je mix 60% cukru, 30% tukov a 10% bielkovín, pizza so syrom detto. Kým neprejde pribratý, ale aj chorý človek na prirodzenú stravu aspoň na polroka žiadne lieky, diéty dlhodobo nepomôžu.

Okrem toho, že čokoláda obsahuje nevhodné (roz)loženie cukrov, tukov, bielkovín, tak obsahuje veľa koncentrovanej energie a málo živín. Výsledkom čoho je paradoxne nie energetická podvýživa, ale nutričná. Akonáhle nám chýbajú vitamíny a minerály ako vit. D3, K2, C, A, E, skupina B, Mg, Fe začína sa proces pomalého poškodzovania metabolizmu a funkčnosti buniek.

Tieto informácie mnohí vedia. Ale čo robiť, keď nás jednoducho prepadnú emócie ? Výber jedla často krát nie je rozhodnutím racionálnej mysle, ale potreby uspokojiť sa a potešiť. Teda vychádza z emócií. Inak by ľudia nechodili do WC Donalds. Jedno z riešení je zbaviť sa zdroja doma. Jednoducho odstrániť potraviny, pred ktorými strácame kontrolu.

Sám som so svojou vôlou a disciplínou koľko krát prepadol tomuto nutkaniu. Ak sa ich nezbavíte tak si nepomôžete. To platí o chladničke, špajzi, policách, práci aj všetkých ostatných zásobách. Vyskúšajte a uvidíte aj keby vás dostihol ten najväčší absťák a vyhnal do obchodu, je veľmi pravdepodobné, že po ceste by vás chuť prešla. Zíde z očí zíde z mysle.

Potom ako z domu odstránime nevhodné potraviny je kľúčové ďalšie nenosiť. Inak by to bol začarovaný cyklus.

Tipy ako nahradiť určité potraviny podložené vlastnou skúsenosťou.

  1. Kupujte akékoľvek ovocie namiesto sladkostí. Samozrejme najlepšie sezónne a lokálne. Moja skúsenosť je, že po zjedení ovocia po tých sladkokyslých zložkách ovocia jednoducho odíde chuť na rafinované sladké. Vyskúšajte a dajte mi vedieť.
  2. Vláknina a voda patria medzi najzasycujúcejšie substráty. Ak sa necítite dostatočne plní po jedle, neprikladajte si prílohy a hlavné jedlo ak porcia bola dostatočná. Radšej využite vlastnosti sýtosti a nízkej energie zeleniny a vody. Pred jedlom alebo po jedle sa napite (voda, polievka) alebo zjedzte nejakú zeleninu. Odporúčam mrkvu, kyslú kapustu, kaleráb alebo papriku, uhorky, paradajku…

Dôvod #2: Konzumujeme nadbytok sacharidov

Nízkosacharidová a vysokobielkovinová strava sú efektívnym prístupom k chudnutiu. To je vedecký fakt. Koľko je však dostatočne nízko a z akých zdrojov by mala byť strava zložená ?

Čo sa týka množstva sacharidov rozmedzie by malo byť niekde medzi 50 – 150g. No nie je to také jednoduché. Schudnúť sa dá rovnako pri vysokosacharidovej strave. Väčšinou je problém v kombinácií bodu #1 a miešania sacharidov s tukmi (ryža a smotanové omáčky, knedla a bravčové…). Záleží o akého človeka ide. Sú dôkazy, kedy sa podarilo aj stabilizovať napr. cukrovku  vysokosacharidovou stravou.

Čo sa týka bielkovín veľmi všeobecne povedané by to mohlo byť niekde okolo 1 – 2g na 1kg celkovej hmotnosti po odrátaní tukového tkaniva. Napr. 180 cm vysoký muž, vážiaci 100kg, so zjavnými zásobami podkožného tuku (20-30%) by to mal na 70 – 140 g bielkovín na deň podľa napr. nárokov jeho fyzickej aktivity či práce.

Pre najlepšie výsledky odporúčam doplniť sacharidy na základe predošlého bodu z prirodzených zdrojov ako zelenina, zemiaky, ovocie, med, strukoviny, kukurica … Čo sa týka bielkovín pre predstavu, priemerný obsah bielkovín v kvalitnejších zdrojoch je: mäso 20 – 25 g/100g, 1 vajce – 6 – 7 g, mliečne produkty 20 – 25 g/100g.

Dôvod #3 Prejédame sa a nepočúvame potreby a signály svojho tela

Hlad a sýtosť. Tisícky rokov striedania týchto období v evolúcií človeka na ktorý sme si potrebovali vytvoriť mechanizmus prežitia. Ukladanie energie pri nadmernej konzumácií do tukov (podkožný, viscerálny, medzisvalový..) alebo z nich v období hladu čerpáme (predstavme si koncentračný tábor).

Mechanizmus ukladania energie do tuku alebo čerpanie z ich zásob sú prakticky neobmedzené alebo lepšie povedané obrovské. Tak ako väčšina z nás dokáže pribrať na 200 kg aby sme sa zachránili tak dokážeme prežiť desiatky dní bez jedla.

Dnes jeme viac ako potrebujeme. Dôkazom je každé rozhodnutie konzumácie jedla, jednoducho keď nie je z hladu. Za posledných 100 rokov človek priemerne konzumuje o 300 kcal denne viac a hýbe sa menej. Príroda nepozná pravidelné raňajky, obed, večeru, olovrant, snacky. Pozná len  hlad a sýtosť a teda veľkosť potreby a porciu jedla. A tento cyklus regulujú príslušné hormóny (inzulín, inkretíny, LPL, HSL, kortisol, leptín, ghrelín). Bežný človek ich nepotrebuje poznať a vedieť ako fungujú (kto chce vygoogli).

Čiastočné hladovanie známe pod pojmom IF – Intermittent fasting je jedným zo spôsobov ako mať pod kontrolou hlad a sýtosť. Existuje mnoho variácií 8/16, 0/24, 12/12. Mnohým ľuďom to pomohlo s kompozíciou tela a vytvorenia si vhodného systému. Opatrnejšie by mali byť len ženy, obzvlášť v reproduktívnom veku, kde sa priveľké zmeny v hladovaní neodporúčajú. Ženy majú všeobecne citlivejší hormonálny systém a mohlo by dôjsť k hypoglykémií = nízkej hladiny cukru v krvi a zbytočným výkyvom inzulínu, adrenalínu čo sa prejavuje nervozitou, pocitom nedostatku energie…

Dôvod #4: Nutričná podvýživa, podlomené tráviace zdravie a zápaly v tele

Jeden z následkov konzumácie spracovaných potravín je skôr či neskôr poškodenie tráviaceho zdravia. Ako sa to stane ?

Jednoducho. Bunky, mikroflóra, hormóny a metabolické chemické reakcie fungujú na najnižšej úrovni vymieňaním látok. Ak im niečoho dlhodobo chýba, telo sa s tým snaží vyrovnať, ale len dovtedy, dokiaľ môže napr. použitím zásob minerálov z kostí a iných tkanív.

Aké prejavy tráviacich problémov, môžu viesť k márnej snahe o chudnutie ?

  1. Málo žalúdočnej šťavy. Veľa ľudí pociťuje problémy s pálením záhy. Ale problém častokrát nie je s nadbytkom kyseliny, ale s nedostatočným vylučovaním. Miesto antacídov – liekov na potláčanie vylučovania šťavy, radšej investujte do tráviacich enzýmov alebo čerstvých potravín ako ovocie.
  2. Zlá mikroflóra. Toto je zložitá téma a mimo rozsah tohto článku. Zdravá mikroflóra je jedným z kľúčových elementov celkového zdravia. Je to z prostého dôvodu, že väčšina procesov v našom organizme komunikuje a prechádza cez črevné prostredie ako takú medzizastávku, kde sa reakcie naväzujú.

    Pre ilustráciu 2 také známejšie pojmy napr. metabolizmus vit. D, či hormónov štítnej žľazy by bez mikroflóry nebol možný. Problémy mikroflóry treba v prvom rade správne diagnostikovať či ide o hornú (žalúdkovú), strednú (tenké črevo) alebo dolnú časť (hrubé črevo a konečník). Zistiť profil mikroflóry, nájsť potenciálne zápalové ložisko a nastoliť cielenú diétu a lieky.

  3. Zápaly. Zložitosť imunitného systému, nevhodná strava, umelé chemické látky prispeli k tomu, že sme dnes svedkami zvýšeného výskytu alergií, senzitivít a vrodených chorôb. Za zmienku stojí spomenúť náchylnosť na lepok, laktózu a iné často prejavované potraviny, ktoré môžu v našom tele spôsobovať nepríjemné pocity ako únava, nedostatok energie, kŕče, nafukovanie. V prípade podozrenia to treba vyšetriť u alergológa alebo imunológa.
  4. Nutričná podvýživa. Nie je veľa štúdií, ktoré by skúmali vplyv deficiencie prvkov na chudnutie, ale ako sme si povedali „Zdravie je krása“. Anémia, inzulínova a leptínová rezistencia sú chorobné prejavy, kde je dôležitý správny manažment glukózy v krvi, ktorý je kľúčový pri spaľovaní tuku.  A rovnako je spojený s mnohými žľazami ako štítna, pankreas, ktorých bunky majú za úlohu produkovať hormóny, ktoré zase majú na starosti ďalšie procesy.

Preto by sme si mali spomenúť biolátky, ktorými populácia trpí najväčším nedostatkom a boli preukázané s vplyvom na zdravie: Vit. D3, K2, magnézium, zinok, vit. B9 a B12, vit. C, železo, selén, jód, draslík, vit. C, omega 3. Všetky tieto látky nájdeme vo vajciach, vnútornostiach, morských plodoch, mlieku z pasúcich sa zvierat, ovocí, zelenine.

Ďalšie dôvody zamerať sa na menej potravín, ale vysoko kvalitných, ktoré sú zdrojom všetkých látok. Vďaka čomu sa nebudeme musieť zaujímať o zloženie každého sústa, študovanie každej choroby a doplnku na trhu. Navyše nám ešte aj ušetria mnoho času u lekára, pretože prevenciu máme v rukách MY.

Čo je dôležité, že hormóny optimálne fungujú len na prirodzenej strave. Ak konzumujeme spracované potraviny, znásilňujeme svoj metabolizmus, hormóny sú v nerovnáhe, blokuje sa vylučovanie jeden druhého a najmä tie z nášho pohľadu, ktoré umožňujú spaľovať vlastné zásoby podkožného tuku. Bunky sú nútené nadbytok energie hneď ukladať do tuku.

A takto pomaly priberáme a poškodzujeme orgány a metabolizmus. Preto vždy keď začínam pracovať s klientmi, často krát nieže stačí, ale je nevyhnutné aby človek 3 mesiace až rok fungoval na prirodzenej strave a dal telu čas zareagovať (spustiť samoliečebné mechanizmy).

Toto boli 3 dôvody, prevažne z oblasti výživy, ktoré nám môžu brániť pri našich zdravotných, estetických či výkonnostných cieľoch. V pokračovaní si spomenieme všetky ostatné, ktoré sú súčasťou preventívnej životosprávy a starostlivosti o fyzické aj psychické zdravie. Prejsť na II. časť zameranú na pohyb a tréning.

Keď Vám tento článok a aj ostatné dávajú zmysel, všetky potrebné informácie som učesal do svojej knihy Puzzle Života – najaktuálnejšej knihe o životospráve, ktorej cieľom jej postaviť pevné základy v najdôležitejších oblastiach. Prezrádza princípy, vysvetľuje základné mechanizmy ako aj ponúka nástroje na optimalizovanie a vybalancovanie tela, mysle, srdca i ducha. Diár SelfManager 2017 vznikol ako brat k tejto knihe, ktorý pripomína nadobudnuté informácie a pomáha aplikovať deň čo deň, čím sa vytvárajú trvácne automatizované zvyky.

Posledné kusy sú k diszpozícií v predajných sieťach Martinus, PanthaRei, Gorila, Vydavatel.. alebo v našom eshope kliknutím na jeden z odkazov.

 

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, diára SelfManager 2017, silovo – nápravný tréner, športovec, odborník na výživu a preventívnu životosprávu.

Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu.

Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom.

Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Pridať komentár

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami úplne ZADARMO!

Stiahni si na svoj email Návod ako si zostaviť personalizovaný jedálniček

Sleduj ma na Instagrame

Chcete sa čokoľvek spýtať?

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Sleduj ma na Instagrame