Blog Tommyho Povajeana

Ceylónska Škorica – tajný manažér glukózy, chute a zdravia (+ recept)

Škorica je veľmi známa korenina s typickou výraznou vôňou a chuťou. Buď ju milujete alebo neznášate. Podľa istej skupiny výskumníkov, ktorá porovnávala 26 najznámejších rastlín a korenín, škorica obsadila 1# miesto v rebríčku s najvyšším obsahom polyfenolov a prekonala tak aj kávu, kakao a iné. Celkovo sa radí škorica na 6 miesto z pomedzi všetkých poravín s najvyššou antioxidačnou kapacitou.

Pravá škorica

Málokto vie, že existujú stovky druhov (cez 250) z ktorých hlavne 4 sa používajú na obchodné účely: Ceylon Cinnamon, Cassia, Saigon and Korintje  Cinnamon. Posledne menované sa radia do skupiny Cassia Cinnamon alebo čínska škorica. Starí Európania používali výlučne cejlónsku škoricu kvôli kolonizovaniu krajín ako Srí lanka, Madagaskar. Avšak za nedlho ju vystriedala 10 x lacnejšia čínska škorica. Pre zaujímavosť, Mexiko je najväčší dovozca cejlónskej škorice zo Srí Lanky, kde tvorí základ receptov mexickej kuchyne.

… kumarín

Čo to je ? Možno ste už počuli takýto pojem. Podstatné je, že všetky okrem cejlónskej škorica obsahujú 18 (cassia) až 390 (saigon) x väčšie množstvo látky kumarín, ktorá poškodzuje pečeň a môže dokonca spôsobiť jej zlyhanie.

The European Food Safety Authority (EFSA) stanovila tolerovateľný denný príjem na hranicu 0,1 mg/ kg telesnej hmotnosti. Pre porovnanie 10g (necelá polievková lyžica) čínskej škorice, ktorú kúpite v bežnom obchode obsahuje 0,31 mg. Cejlónska – 0,017 mg.

Ak ste taký dennodenný užívateľ škorica ako JA, tak potom vás táto informácia zaujíma.

Recept: Nepečený „koláč“ alebo Môj škoricový denodenný doping

Za rok zjem minimálne množstvo koláčov, čokolád a sladkostí. Pretože ich nepotrebujem. Tento recept, pre mňa predstavuje sladkú náhradu za všetko čo existuje (tak ho mám rád), obsahuje dostatočný až jeden z najlepších zdrojov bielkovín, a koncentráciu korenín, kombináciu pomletých semien, ktoré tento recept obohacujú o veľmi jedinčené látky napr. ľan (lignín, ALA, polyfenoly…), mak (hlavne ako zdroj vlákniny, v prípade čerstvo rozmixovaného zrna aj mononenasýtené kys. olejovú, linolová, meď a iné). Jediné vrcholoví športovci by si mali dávať pozor na testovanie voči opiátom (morfín, codeín).

11 ingrediencií: kefír, domáci tvaroh, proteín ( pochádza z našej mliekarni v Hríňovej od priateľa a kolegu z fitexpresu), zmixovaný mak a ľan, kokos, kakao, banány, orechy (podľa výberu) domáci med, cejlónska škorica (kupujem TU spolu s ghee, kokosovým olejom, niekedy kávou a inými, pretože som sa s Dušanom osobne rozprával odkiaľ dováža).

Vedecké poznatky podané jednoducho

Koho kumarín nezaujal, možno ho budú zaujímať zdravotné účinky škorice a jej mikronutrientov, ktorých opäť prevahu nájdete v cejlónskej škorici.

  1. protikazové a antibakteriálne účinky. V kombinácií s poctivým medom, zabezpečujú optimálnu mikroflóru a zdravie ústnej dutiny.
  2. Zlepšuje inzulínovú senzitivitu. To znamená v praktickom využití, že keď konzumujeme napr. zemiaky, ryžu, ovocie v kombinácií so škoricou alebo inými jedlami tohto typu (jablčný ocot, citrón, kyslá kapusta, kurkuma, čaje, mandle…) ich vysoký obsah bioaktívnych látok napr. v prípade škorice polyfenoly, flavonoly, Lauraceae, cinnamate, kys. škoricová, cinnamaldehyd, zlepšuje využitie glukózy bunkou a spomaluje uvoľňovanie rýchlych cukrov do krvného obehu blokovaním enzýmu alaninaminotransferáza. Dokonca sú výskumy u diabetikov, kde pravidelné zaraďovanie škorice do stravy, zlepšilo reguláciu cukru v krvi a inzulínovú odpoveď. U zdravých ľudí zase sa môže zlepšiť využitie glukózy v doplnení glykogénu v svaloch. Pridávať škoricu si môžeme napr. do kávy, yogurtu, nepečených koláčov ako som uviedol vyššie, ale aj do čaju či šalátov.
  3. Chráni srdce a cholesterolový (lipidový) profil v krvi vedľajším mechanizmom opísanom v bode 3, kedy sa spomalením uvoľňovania cukru do krvi zabráni zbytočnej premene glukózy do tukového tkaniva.
  4. Môže znížiť riziko rakoviny. Predovšetkým sa tento účinok zistil v prevencii proti rakovíne hrubého čeva. V týchto štúdiách sa hlavne vyzdvihla látka zvaná cinnamaldehyd, avšak dovolím si pripomenúť, že synergia previazaných látok vytvára takmer z každej prirodzenej potraviny pre telo liek.
  5. A mnoho iných sa dočítate inde, tieto sú opodstatnené a ich mechanizmus som sa snažil jednoducho vysvetliť.

Pre ešte „náročnejších“ veda v obrázkoch a krátkom vzdelávacom videu

Škorica je jedna z mojich veľmi obľúbených prísad do jedál. Už viete prečo. Keď som žil v Španielsku mal som veľký problém aj v bioobchodoch ju zohnať. Dnes patrí k hlavným klenotom mojej kuchyne a nakupovanie niektorých kvalitných, ale ťažie dostupných potravín mi uľahčuje aj Powerlogy, odkiaľ expresne objednávam aj ceylónsku škoricu. Tých pár eúr navyše mi za to stojí, keďže škorica vydrží dosť dlho.

Stiahnite si bezplatne sprievodcu ne/vhodnými potravinami pod článkom, kde nájdete môj zoznam tých Naj z Naj potravín vôbec a pre prehľad aj tie, ktoré by ste si nemali všímať vôbec.

Zdroje:

štúdia obsah polyfenolov https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16190627

obr. www.nutritionfacts.org

cinnamonvogue.com

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, diára SelfManager 2017, silovo – nápravný tréner, športovec, odborník na výživu a preventívnu životosprávu.

Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu.

Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom.

Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Pridať komentár

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami úplne ZADARMO!

Stiahni si na svoj email Návod ako si zostaviť personalizovaný jedálniček

Sleduj ma na Instagrame

Chcete sa čokoľvek spýtať?

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Sleduj ma na Instagrame