Blog Tommyho Povajeana

10 Dôvodov prečo nechudneme a Ako to napraviť (II. časť)

V predošlom článku sme si povedali prvé tri dôvody na úrovní bunkového metabolizmu, hormónov a výživy. V tomto článku sa pozrieme na ďalšie tri predovšetkým z oblasti pohybu, tréningu a životosprávy.

Dôvod #5: Máme nedostatok pohybu a sme fyzicky, silovo, kondične na mizernej úrovni

Tvrdím, že pohybom by sme prioritne nemali chcieť chudnúť. Jeho funkciou je prežitierozvoj. Teda fyzická zdatnosť (byť silný, rýchly, vytrvalý a pohyblivý) a zároveň tešiť sa, učiť sa, byť slobodný, objavovať, tvoriť.

Takýto pohľad na pohyb má väčšie ako len estetické výhody. Získame zdravie, dlhodobý výkon, psychické sebavedomie a naplnenie. Skvelý výzor je sekundárnym prirodzeným benefitom.

Robením kardia/ aeróbneho či nízko intenzívneho pohybu si vytúženú postavu nezískame. Tieto pohybové činnosti nie sú zlé, no mali by byť automatickou súčasťou nášho pestrého každodenného života. Väčšina ľudí dnes žije veľmi chudobným pohybovým životom.

Sedenie, ležanie, trocha chôdze medzi autom, nákupom a prácou. Takto chatrne nikdy ľudský druh nežil. Náš pohybový aparát je stavaný na desiatky kilometrov chôdze, behu a šprintov denne. Boje, lezenie, dvíhanie, ťahanie, neustála zmena pozície.

Jeden z najväčších problémov ľudskej deformácie a degenerácie je slabosť. Spôsobujú ju dlhodobé statické polohy a neaktivita. Inými slovami stávame sa profesionálmi v ničnerobení. Treba si uvedomiť, že gravitácia na nás pôsobí nonstop a naše telo sa de/formuje podľa toho čo robíme aj nerobíme.

Náš pohybový aparát je zložený zo stoviek kĺbov a svalov. Vezmime si bedrový a ramenný kĺb aký veľký rozsah s príslušnými svalmi majú. Ak len sedíme, stojíme a kráčame, naše telo slabne, tuhne a skracuje sa. Čas beží a gravitácia pôsobí, myslime na to. Všimnite si, že telo podvedome sa vyhýba dlhodobým statickým polohám ošívaním, prehadzovaním sa.

Aby som nevyznel ako priemerný autor bulvárneho článku o cvičení. Toto stále nestačí. Ak sme 15, 20, 30 rokov nič nerobili, pravdepodobne si to naša kostra a kondícia odniesla. Teda potrebujeme cielený silovo – nápravný tréning zameraný na mobilitu, stabilitu, silu správne funkcie trupu, dýchania a pohybové vzorce, odstraňovanie tuhosti, svalových disbalancií a bolesti.

A rátajme bohužiaľ s tým, že to nejakú dobu bude trvať naprávať. Neočakávajme za 3 mesiace telo do plaviek, ale tešme sa, že konečne sme našli dlhodobé udržateľné riešenie a prístup do budúceho obdobia do ktorého sa oplatí investovať svoj čas a energiu.

Dôvod #6: Netrénujeme silovo 2-5x do týždňa

Silovo – nápravný tréning vychádza z funkčnej anatómie, teda akú úlohu má každý kĺb, sval, orgán ako to celé spolu funguje. K tomu patrí diagnostika súčasného stavu, hľadá rozdiely medzi anatomickou odlišnosťou a chybným až patologickým nálezom. Snaží sa odstraňovať problémy hľadaním riešení pre individuálne potreby a ciele konkrétneho klienta.

Náš pohybový aparát potrebuje využiteľnú všestrannosť (flexibilná sila) a keď mu ju nedáme tak o ňu prídeme. Opäť je to jednoduché. Robme poctivý silový tréning, ktorým technicky zvyšujeme silu. Takýto tréning sa z časti radí k nápravnému, kde sa ďalej kladie dôraz na dýchanie, správny pohybový vzorec, odstraňovanie svalových disbalancií, hľadanie príčin bolesti.

Chodiť do fitka alebo crossfit ešte neznamená robiť silový tréning. Ak nie sme skúsení skôr sa stane, že budeme presilovať to čo máme nefunkčné.

Napr. kruhový tréning založený na vysokom počte opakovaní, s minimom prestávok a nútením ísť cez únavu, možno vyzerá atraktívne z pohľadu zničenia sa, ale väčšina ľudí má problém so slabosťou. Takže takýto tréning nenazývajme silový, ale skôr kondičný a metabolický. Čo nie je zlé, ale mal by nasledovať až po základoch. 95% ľudí s ktorými sa stretávam základy stratili vrátane športovcov.

„ Ak sme slabí a unavení, pravdepodobne neudržíme techniku a keď cvičíme do zlyhania so zlou technikou, možno sa spotíme, ale určite nezosilnieme a nezlepšíme sa. Ba čo je horšie približujeme sa k zraneniu. Pamätajme dobrý tréning začína technikou, potom silou a až potom kondíciou.

To čo potrebujeme na atraktívnu, fyzicky zdatnú, atletickú postavu je silový tréning. V podobe šprintov, viac kĺbových cvičení (drepy, zhyby, kľuky…) vo vyššej intenzite a väčšom objeme. Preto takto trénovať môžeme len tak 3 krát do týždňa, ale zvyšných 16X hodín týždňa sa potrebujeme hýbať podľa toho čo nás baví a prenášať správne pohybové vzorce do dňa.

Čo tým chcem povedať ? Je mi jasné, že aby sme dnes niečo robili musí nás to baviť. Preto odporúčam nájdime si to svoje, čo dokážeme vo svojich podmienkach prispôsobiť hneď od zajtra. To môže byť – prechádzka so psom/ mp3/ kamarátom, všade kde nemusím ísť autom, chodiť pešo, bicyklom, stáť v MHD ak ma nebolia nohy, parkovať ďalej, chodiť na kurzy tancu, aerobik, behať, hrať tenis, futbal aj dobrý silový nákup s nosením tašiek…

Poraďme sa so skúseným trénerom, nech nám pozrie aspoň techniku. Sila je najdôležitejšou zložkou ľudského tela. Bez nej nie je rýchlosť, vytrvalosť, kondícia, flexibilita. Dôležitejšie ako cviky by nás mali zaujímať princípy. A to sú jednoduchosť, postupnosť, primeranosť, pravidelnosť a všestrannosť.

Pri takto nastavenom tréningovom pláne sa môžeme pustiť do silovo – nápravného tréningu a pracovať s vlastným telom alebo bremenom vo vhodnom technickom nastavení.

Moja obľúbená kombinácia (drep, trapbar s hrazdou alebo kruhmi). Je to len ukážka, s každým klientom ideme od silovo – pohybových základov.


Rozumiem, že mnohých by potešil presný tréningový plán (cvikov a zaťaženia). Ale ako to urobiť pre všetkých čitateľov v jednom článku ? Každý vie, či ne/má športovú minulosť, aký je jeho cieľ (výkon, redukcia tuku, odstránenie bolestí, sila, učenie sa nových vecí), a aká je individualita (pohlavie, vek) a záujmy (kulturistika, fitness, herné športy, všestrannosť, práca s telom, pohyb v prírode…). A z toho sa vieme následne odraziť alebo váš potenciálny tréner.

V poslednej časti si povieme posledné 4 dôvody, o ktorých ste možno ani nevedeli, že by mohli mať vplyv na ukladanie tuku a jeho neefektívne využívanie.

Tento článok bude mať určite úspech – dáva zmysel. Ale zajtra ho už FB nezobrazí a napozajtra padne do zabudnutia našej pamäte. Aj preto som navrhol SelfManager 2017 – diár, ktorý sa nevenuje len pracovnému životu, ale 365 dní v roku pomáha ráno vstať s uvedomením a pripomenutím si svojho bohatstva (oči, nohy, pľúca, rodina, zmysly…), obsahuje stres manažment a silu v zvládaní nečakaných udalostí, bilancuje záver dňa a tak isto obsahuje zoznam ne/vhodných potravín, polohy, ktoré naše telo potrebuje, ako aj book wishlist.

Je bratom knižky Puzzle Života – najaktuálnejšom manuály na životosprávu a svojom celkovom rozvoji, ktorá v 10 kapitolách (najdôležitejších oblastiach) na 150 str. prezrádza kľúčové princípy, mechanizmy a ponúka nástroje a návody ako vybudovať základy.

Ak ste zvedavý na môj prístup silovo – nápravného tréningu, už ČOSKORO sa dočkáte. Nový videoprogram s názvom Ovládni svoje telo Level 1 – 5, ktorý využijete kdekoľvek a kedykoľvek je už vo finále.

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, diára SelfManager 2017, silovo – nápravný tréner, športovec, odborník na výživu a preventívnu životosprávu.

Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Prirodzená strava a manažment stresu sú pravdepodobne najkľúčovejšími faktormi k podpore samoliečebných mechanizmov organizmu.

Preto som napísal knihu Puzzle Života, ktorá je základným manuálom a odporúčam ju všetkým svojim súčasným aj budúcim klientom.

Vykonaním tohto samoštúdia urobíme prvý krok k mentalite úspechu a vykročeniu na svoju novú cestu. Môžete tak ušetriť mnoho peňazí a najmä svojho životného času. Ovládni svoje telo, nastav myseľ. Staň sa lepším človekom a lepším partnerom pre druhého – je podtitul tejto publikácie.

Pridať komentár

Získaj sprievodcu ne/prirodzenými potravinami úplne ZADARMO!

Stiahni si na svoj email Návod ako si zostaviť personalizovaný jedálniček

Sleduj ma na Instagrame

Chcete sa čokoľvek spýtať?

Tommy Povajean

Autor knihy Puzzle Života, silovo – nápravný tréner, odborník na výživu a preventívnu životosprávu. Ako “manažér zdravia” pomáham ľuďom s optimalizáciou životosprávy – pohyb, výživa, spánok, nastavenie mysle, vzťahy, prevencia, príroda, sebarozvoj, ktoré vedú k napĺňaniu ich života a cieľom.

Sleduj ma na Instagrame